Elektrikli Isıtıcılı İzolasyon Ceketleri

Elektrik Istıcılı İzolasyon Ceketi

 Elektrik ısıtıcılı izolasyon ceketi, vana, boru, tank veya varil etrafına sarılan ceketlerdir. Bu ceketler, sistemde dolaşan akışkanların sıcaklığını korumak ya da istenilen seviye getirmek amacıyla kullanılmaktadır.

 Elektrik ısıtıcılı izolasyon ceketleri içerisine yerleştirilen ısıtma elemanı sayesinde işlevini görmektedir. Yerleştirilen ısıtma elemanı, bir termal sensör veya termostat aracılığıyla kontrol edilir ve istenilen sıcaklık aralığında tutmak için açılıp kapatılır.

 Elektrik ısıtıcılı izolasyon ceketleri, sıcaklığın kaybedilmesini önlemek amacıyla tasarlanmıştır bu sayede oluşabilecek yoğuşmanın önüne geçer. Buna ek olarak kontrol edilebilir bir mekanizmaya sahip olmasıyla birlikte sistemde oluşabilecek donma gibi problemlerin önüne geçer.

Elektrik Isıtıcılı İzolasyon Ceketinin Avantajları

 • Enerji Tasarrufu: Isı kayıplarının önüne geçerek ve soğuyan akışkanın tekrar ısıtılma işlemi kontrollü bir şekilde gerçekleşeceğinden dolayı enerji tasarrufu sağlar.

 • Uzun Ömür: Kullanılan yalıtım malzemeleri dış etkenlere karşı oldukça dirençlidir bu sayede uzun yıllar kullanılabilmektedir.

 • Kullanım Kolaylığı: Kurulması ve sökülmesi oldukça kolaydır. Kullanılması da bir o kadar basittir üzerinde bulunan ayarlanabilir termostat sayesinde sıcaklık kontrolü yapılabilir.

• Yoğuşma Önleme: Elektrik ısıtıcılı ceket sistemin hava ile temasını keserek yoğuşmanın önüne geçer. Bu sayede de çevresel etkilere bağlı oluşabilecek hasarlar minimuma indirilir.

Elektrik Isıtıcılı İzolasyon Ceketlerinin Kullanım Alanları

 • Su ve Atık Su Endüstrisi: Sıcak su veya su buharının iletildiği sistemlerde elektrik ısıtıcılı izolasyon ceketleri kullanılır. Bu sayede, sıcaklık kaybı önlenir ve sistemin verimi artar.

 • Soğutma Tesisleri: Soğutma sisteminin bulunduğu tesislerde elektrik ısıtıcılı izolasyon ceketleri kullanılır. Bu sayede sistem istenilen sıcaklığın altına düşmemesi sağlanır.

 • Gıda Endüstrisi: Gıda endüstrisinde sıcaklık kontrolü, hijyenik koşullarının sağlanması için en önemli etkenlerden biridir bundan dolayı elektrik ısıtıcılı izolasyon ceketleri kullanılmaktadır.

• Kimya Endüstrisi: Kimyasalların iletildiği boru hatları ve sistemlerde, taşınan ya da depolanan kimyasalların yapılarının bozulmaması için belirli sıcaklıkta bulunmaları gerekir bu durumun sağlanması için elektrik ısıtıcılı izolasyon ceketleri kullanır. Ayrıca elektrik ısıtıcılı izolasyon ceketleri sızıntılara karşı koruma sağlamaktadır.