Taş Yünü

Taş Yünü

 Taş yünü, bazalt taşının 1350-1400 °C’de ergitilip elyaf haline getirilmesiyle üretilir. Elyaf haline getirilen bazalt, çeşitli ebatlarda preslenerek şilte, levha ve boru şeklinde üretilebilmektedir. Taş yünlerine isteğe ve ihtiyaca göre alüminyum folyo ve cam tülü kaplanabilmektedir.

Taş Yünü Özellikleri
Isı Yalıtımı

Taş yününün ısı iletkenliğinin çok düşük olması onu iyi bir yalıtım malzemesi yapmaktadır. Isı iletkenliği değeri 0,035-0,040 W/mK aralığındadır. Isı direnci -50 ile 100 °C aralığındadır. Taş yünü izolasyon sistemleri, ısıtma ve soğutmada yüksek enerji tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca kullanıldığı yerlerde iklimsel konforlu koşullar sağlamaktadır.
Ateş ve Alev Dayanımı
Taş yününün en önemli özelliklerinden biri 1000 °C’nin üzerindeki ısı karşısında dayanaklıdır. Bu özelliği sayesinde yanmaz malzeme sınıfındadır. Yanmaz özelliği sayesinde iş güvenliğini sağlamaktadır. Bir kaza sonucu çıkabilecek yangında, yangının yayılmasını önleyerek insan hayatını kurtarabilecek değerli dakikalar kazandırır.

Ses Yalıtımı ve Akustik
Taş yünü, yalıtımın içinden geçen ses titreşim enerjisini sıcaklığa dönüştürerek ses yalıtımı sağlar. Taş yününün çapraz geçişli sayısız elyaftan oluşan yapısı, tümüyle titreşimleri etkisiz hale getirmektedir.

Sıvı İticiliği
Taş yünü, elyafların emprenye işlemi sadece yüzeyde değil tüm üründe bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde, sıvıya maruz kaldığı zamanlar ıslakmış gibi görünse de sıvı sadece yüzeyde kalır.
Buhar Geçirgenliği

Taş yünü buhar geçirgenliğine sahiptir bu özelliği sayesinde nemi dışarıya atarak oluşabilecek olumsuz etkileri engellemektedir.

Boyut Stabilitesi
Taş yününün boyutlarında sıcaklık, nem ve yağmur gibi dış etkenlerden dolayı değişme olmamaktadır. Bu özelliğini de homojen oryantasyonu sayesinde sağlamaktadır.

Taş Yünü Kullanım Alanlar

• Bina Yalıtımı: Taş yünü, binaların çatı, duvar ve tabanlarında yalıtım için kullanılır.

• Endüstriyel Yalıtım: Taş yünü, endüstriyel tesislerde kullanılan borular, kazanlar ve ekipmanların yalıtımında kullanılır.

• Araç Yalıtımı: Taş yünü, araçlarda motor ve egzoz sistemleri gibi yüksek sıcaklık ve gürültü yayan bölgelerde yalıtım için kullanılır.

• Yangın Önleme: Taş yünü, yangın önleme için kullanılan malzemeler arasındadır. Yüksek sıcaklıklara ve yanmaya karşı dayanıklıdır ve yangın sırasında yayılmasını engeller.

•Tarım: Taş yünü, sera yalıtımında ve bitkilerin korunmasında kullanılabilir. Bu sayede, sera içi sıcaklık kontrol edilebilir ve bitkilerin korunması sağlanabilir.

• Yanıcı ve patlayıcı maddelerin depolandığı alanlarda kullanılmaktadır.

• Her türlü yapı ve mimaride kullanmak mümkündür.